kysuce_pocasie

V Španielsku silné búrky s lejakmi, v Portugalsku tornádo!

Na juhu Európy v posledných dňoch úraduje počasie. Môže zato tlaková níž so stredom nad Sicíliou (1000 hPa), ktorá ďalej postupuje na východ ponad stredomorie. Práve táto tlaková níž priniesla 16. a 17.2. intenzívne búrky, sprevádzane lejakmi na Pyrenejský polostrov. Pri vstupe na Pyrenejský polostrov, tlaková níž začala slabnúť a z 989 hPa tlak stúpol na 1000 hPa. Avšak pri posupe stredomorím sa očakáva opäť pokles tlaku, čo by malo priniesť dnes a zajtra intenzívne búrky do južnej oblasti Balkánského polostrova. Výstrahu pre túto oblasť vydal aj ESTOFEX, ktorý uvádza "Výstraha 1.stupňa platí pre Západ/Severovýchod Grécka a pre Západ Turecka, kde sa môže vyskytnúť silný vietor, krupobitie a slabé tornáda."  

V stredu (16.2.2011) o cca. 05:00 sa cez mesto Águas de Moura  prehnala búrka, počas ktorej obyvatelia spozorovali tornádo.  Na tento jav upozornil aj ESSL (European Severe Weather Database). Tornádo vzniklo na pevnine a malo intenzitu F1.  

Taktiež aj vo štvrtok sa vo Španielsku vyskytla búrka, ktorá prinesla intenzívne zrážky a za 21 hodín tam spadlo 68,0 mm zrážok (Xauen). Tento jav na ESSL nahlásila Španielská meteorologická služba.

(škody po tornáde)

Pripravil: Blažek O.

Zdroj: essl.org, estofex.org, shmu.sk Komentáře k článku

hjgk říká
18.02.2011

Už začíná bouřková sezóna :)Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

e-mail: ondrejblazek@centrum.sk

Ankety

BlueBoard.cz
BlueBoard.cz

Predpoveď

In-počasie

Počítadlo návštev

Počasie pre ČR

BlueBoard.cz

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí